Heby kommuns plan för hantering av skyfall och höga flöden

För att minska sårbarheten i samhället och öka anpassningen till ett förändrat klimat krävs en ökad beredskap för att hantera skyfall. Därför tar Heby kommun nu fram en plan för hantering av skyfall och höga flöden.

I början av september 2023 drabbades Heby kommun av översvämningar på grund av ett kraftigt skyfall. Det regnade cirka 130 milimeter på ett dygn. Översvämningar skedde framför allt i samband med att åar i våra samhällen svämmade över. Effekten blev allvarlig med ett snabbt förlopp, eftersom marken redan var mättad efter en lång period av nederbörd. Flera privata fastigheter nära åar och vattendrag i bland annat Heby, Östervåla och Tärnsjö drabbades av översvämningen och fick in vatten i framför allt källare. Stora områden åkermark svämmades också över med förödande konsekvenser för flera lantbrukare.

Klimatförändringar gör att det finns risk att skyfall och översvämningar kan inträffa på nytt. Därför finns behov av att klimatanpassa våra åar och andra vattendrag i kommunen. En del av arbetet är Heby kommun ansvarig för medan andra delar är mark- och fastighetsägares ansvar.

I november 2023 gav samhällsbyggnadsnämnden förvaltningen i uppdrag att ta fram en plan för hantering av skyfall och höga flöden.

Planen antogs av samhällsbyggnadsnämnden 23 januari 2025

Plan för hantering av skyfall och höga flöden Pdf, 2.6 MB, öppnas i nytt fönster.
Bilaga 1: Riskanalys Pdf, 2.6 MB, öppnas i nytt fönster.
Bilaga 2: Lagstiftning Pdf, 109.1 kB.
Bilaga 3: Begreppsordlista Pdf, 115.4 kB.

Sidinformation

Senast uppdaterad:
4 februari 2025
Sidan publicerad av:
Charlotta Nord