Starta eget företag i sommar
%20Rookie%20Startups.webp)
Är du intresserad av att starta eget företag under sommaren? Rookie Startups är programmet för dig som vill prova att driva ett eget företag.
Under fyra sommarveckor vecka 25 till vecka 28 kan du få möjligheten att starta ett företag och förverkliga din idé.
Vem kan söka?
Du som går i årskurs nio eller i årskurs ett på gymnasiet och är folkbokförd i Heby eller Sala kommuner har möjlighet att söka. Du behöver inga förkunskaper eller affärsidé för att ansöka. Ansök direkt här: Ansök om att starta eget företag som sommarjobb Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Lön och erfarenheter
Rookie Startups betaler ingen lön, däremot får du 2000 kronor i startbidrag som du får behålla. Alla pengar du sedan tjänar i ditt RS-företag är dina egna.
Du får:
- lära dig grunderna i företagande och får hjälp att utveckla en bra affärsidé.
- ett startkapital på 2000 kronor, pengar du får behålla
- utveckla ditt ledarskap
- möta några av Sveriges främsta unga entreprenörer
- nätverka med stora företag, startups och entreprenörer som kommer och gästföreläser
- förverkliga din egen idé under fyra veckor
- en persolig coach som hjälper dig dagligen
- presentera ditt företag för experter
- tävla om titeln Årets RS-företag
- en fantastisk merit till din CV
- möjlighet att driva vidare ditt företag
Läs mer om Rookie Startups på deras hemsida: Rookie Startups Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Sidinformation
- Senast uppdaterad:
- 2 mars 2026
- Sidan publicerad av:
- Linda Ahlin
