Förvaltningar och verksamhet

Här presenterar vi kort våra förvaltningar. Du hittar också kontaktuppgifter till varje förvaltnings ledning här.

Glad kvinna utomhus med utsträckta armar mot kameran, förvaltningschef Åsa Nylander

Åsa Nylander, chef Samhällsbyggnadsförvaltningen

Central förvaltning är kommunstyrelsens förvaltning. Vår övergripande funktion är att vara lednings-, samordnings,- och serviceorgan mellan kommunstyrelsen, övriga nämnder och förvaltningar. Vi företräder också koncerngemensamma intressen.

Här arbetar vi också med utvecklingsfrågor, ekonomi och personal. Vi ansvarar för kommunikation och service till dig som invånare.

Kommundirektör

Emma Burstedt
0224-361 19
emma.burstedt@heby.se

Staben

Ann-Marie Sundgren
Näringslivsstrateg
0224-361 21
ann-marie.sundgren@heby.se

Mina Hagenvall
Strateg närvård och social hållbarhet
0224-363 53
mina.hagenvall@heby.se

Kanslienhet

Kommunkansliet ansvarar för kommungemensamma frågor. Vi har hand om kommunikation, digitalisering, arkiv, diarium och medborgarservice. Här arbetar också kommunsekreterare och övriga nämnders sekreterare.

Karin Eljansbo
Kanslichef
0224-361 13
karin.eljansbo@heby.se

Disa Hasselberg
Kommunsekreterare
0224-362 42
disa.hasselberg@heby.se

Camilla Röjerås
Kommunikationsstrateg
0224-362 67
camilla.rojeras@heby.se

Ekonomienhet

Ekonomienheten ansvarar för kommunens övergripande budget, redovisning och uppföljning. Här arbetar också vår jurist och vår upphandlingsansvariga.

Bo Strömquist
Ekonomichef
0224-360 21
bo.stromquist@heby.se

Personalenhet

Personalenheten ansvarar för löner, pensioner, personalförsäkringar och personaladministration. Här arbetar vi också med att stötta kommunens chefer i arbetsmiljöfrågor och andra frågor som rör medarbetarna.

Mats Jällrud
Personalchef
0224-361 50
mats.jallrud@heby.se

Åsa Nylander
Förvaltningschef
0224-361 80
asa.nylander@heby.se

Anna Johansson
Teknisk chef
0224-361 66
anna.johansson2@heby.se

Thomas Larsson
Kultur- och fritidschef
0224-360 46
thomas.larsson@heby.se

Matilda Johansson
Mark- och planeringschef
0224-361 64
matilda.johansson@heby.se

Katarina Virhammar
Kostchef
0292-719 01
katarina.virhammar@heby.se

Åsa Johansson
Förvaltningschef
0224-360 99
asa.johansson@heby.se

Irja Gudmundsson
Verksamhetschef äldre och familjestöd
0224-360 22
irja.gudmundsson@heby.se

Karin Johansson
Verksamhetschef vård- och omsorgsboende
0224-645 97
karin.johansson@heby.se

Sidinformation

Senast uppdaterad:
28 februari 2022
Sidan publicerad av:
Charlotta Nord