Utställning på Morgongåva skola
- elever fick insyn i olika yrken

– Jag tyckte det var intressant. Jag har själv provat militärutrustning, det var förra sommaren. Det var tungt säger Linus en av besökarna på utställningen
Torsdagen den 23 april bjöd fritids på Morgongåva skola in till vernissage. Då visade eleverna upp arbeten de gjort på temat Skolan och omvärlden.
Under året har eleverna fått möta och lära sig om olika yrken. De har också pratat om vilka utbildningar som finns och hur normer, till exempel om kön, kan påverka vad man väljer att jobba med. Ett uppskattat besök var när en kvinnlig soldat kom på besök.
– Jag tyckte det var intressant. Jag har själv provat militärutrustning en gång, och den var tung, säger Linus.
Roligt att få veta mer om olika yrken
Under vernissagen bjöds det på snacks och dryck. Elever i årskurs 5–6 fick titta på presentationer om olika yrken och läsa foldrar om utbildningar. Besökare från årskurs 6 tyckte att det var roligt att få veta mer om olika yrken. Flera tycker också att det har gjort dem nyfikna på vad de vill jobba med i framtiden.
%201000003614.webp)
Reflektioner från årskurs 6 var bland annat - Kul att se yrkesinriktningen och kul att se barnens arbete, och det väcktes även nyfikenhet inför framtida yrkesval.
Samarbete, motivation och fina resultat
Arbetet har gjort att eleverna fått en bättre bild av olika yrken och framtidsval. De har också fått träna på att ställa frågor, prata inför andra och tänka stort kring sina möjligheter.
– När vårdnadshavare ställer upp och berättar om sina jobb blir eleverna mer motiverade. Det stärker också samarbetet mellan hem och fritids, säger Marie Andersdotter, lärare i årskurs 4 och arbetslagsledare på fritids.
– Det fina resultatet hänger ihop med att arbetet varit nära elevernas vardag och kopplat till verkligheten och också att medarbetarna på skolan alltid samarbetar. För mig som rektor är det här ett bra exempel på hur man utvecklar verksamheten genom att följa upp och förbättra det man gör, säger rektor Anna-Lena Oscarsson.
%201000003618.webp)
Dilara, som är en av pedagogerna på fritids som har haft detta som ansvarsområde, upplevde vernissagen fylld av nyfikenhet, lärande och framtidsdrömmar. Hon upplevde även under själva förberedelseprocessen att det gav barnen en ökad förståelse för samhället och människors olika roller.
%201000003612.webp)
Några av fritidsbarnen som tillsammans med pedagogerna på fritids har jobbat med vernissagen och förberett med salta pinnar, dryck och material.
Bilder: Marie Andersdotter
Sidinformation
- Senast uppdaterad:
- 4 maj 2026
- Sidan publicerad av:
- Linda Ahlin
