En räv har flyttat in

En räv ha bosatt sig i ett villaområde i Heby något som kommunens ekolog Anna Winnersjö-Edholm uppmärksammats på.
- Många har hört av sig angående räven några är oroliga och andra tycker att de är härligt att få uppleva naturen så nära säger Anna.
Vilda djur drar nytta av människan
Räven och andra vilda djur anpassar sig lätt till människan och drar gärna nytta av den möjlighet till mat som bjuds. Det kan vara allt från tulpanlökar, komposter, kattmat, rester från fågelmatning och utställda soppåsar. Djuren är inte sjuka utan ser en ny möjlighet till mat och vänjer sig vid människor.
- Det är förståeligt att det ibland kan kännas obehagligt när vilda djur kommer nära men det är väldigt ovanligt att de skadar människor och våra tamdjur. Däremot om man har höns eller gnagare så ska man skydda dem extra eftersom de är naturliga bytesdjur för räven säger Anna.
Jagar inte friska djur
Kommunen har ett ansvar att hantera djur som kan medföra risk för smitta eller djur som är skadade och sjuka inom tätorten. Det är samma ansvar som alla markägare har.
- Vi har viltvårdare anlitade till att utföra sådant arbete men vi jagar inte friska djur som inte utgör någon fara säger Anna.
Sidinformation
- Senast uppdaterad:
- 3 februari 2026
- Sidan publicerad av:
- Linda Ahlin
