Möt vår kollega
Linda Westerberg - skolsjuksköterska
![Händer håller i jord](/images/200.78927b6719440edafc331c67/1736417358181/Linda%20Westerberg.webp)
Linda är skolsjuksköterska på Östervåla skola och är utbildad sjuksköterska och brinner för att hjälpa andra.
- Jag har alltid känt, redan från tidig ålder att jag ville arbeta som sjuksköterska säger Linda
Hon började sin karriär på Akademiska sjukhuset i Uppsala men när hon fick barn så ville hon gärna arbeta närmre hemmet.
- Det här är ett väldigt roligt jobb, dels får jag arbeta med barn och följa dem och deras utveckling. Sedan är ingen dag den andra lik det händer mycket olika saker. Det är ett viktigt arbete och en viktig roll jag har säger Linda
Proaktivt hälsoarbete
De proaktiva arbetet inom hälsa ligger Linda varmt om hjärtat och den inriktningen har tagit mer plats i hennes arbete de senaste åren.
- Dels är jag utbildare i första hjälpen för psykisk hälsa här i kommunen och får chansen att utbilda mina kollegor medarbetare i kommunen. Dels är jag med och arbetar med våldsprevention i skolan i årskurs sju. Vi synliggör för eleverna hur våld kan se ut och vad de innebär säger Linda.
Goda kollegor och stort stöd
Linda upplever att hon har mycket stöd i sitt arbete av goda kollegor men att arbetet också kan vara ensamt ibland.
- Vi är ett härligt gäng med skolsjuksköterskor och resterande medarbetare på elevhälsan som samarbetar och bollar frågor. Jag trivs också så bra med mina kollegor här på skolan men det är ett ensamt arbete och man måste kunna arbeta självständigt och ta egna beslut säger Linda.
Hockey och fotboll
På fritiden blir de mycket hockey och fotboll för Linda
- Jag är lagledare för ett hockeylag och sitter med i fotbollssektionen här i Östervåla. Jag har aktiva barn så det var bara att hänga på. Sedan om jag gör något för egen del så tycker jag om att spela paddel och att gå ut och gå med hunden säger Linda
Sidinformation
- Senast uppdaterad:
- 9 januari 2025
- Sidan publicerad av:
- Linda Ahlin