Hallå företagare - våra elever
i 8:an vill göra sin PRAO hos dig

Tre unga killar sitter i en trapp och ser glada ut och håller om varandra.

Foto: Ung företagsamhet

Nu är det dags för våra elever i årskurs 8 att gå ut på PRAO. Det innebär att de ska lära sig mer om näringslivet i Heby kommun och vilka arbetsgivare som finns. Visst vill du vara med och visa upp ditt företag?

Du som företagare är en förutsättning i det här arbetet. När du erbjuder en praoplats är du med och visar upp det lokala näringslivet samtidigt som du visar våra unga att just ditt företag kan vara deras framtida arbetsplats.

För de flesta är praoplatsen den första kontakten med arbetslivet. Därför är den mycket viktig.

Visst vill du vara med och lägga en bra grund för våra unga i arbetslivet och samtidigt presentera ditt företag? Våra elever i Heby har sin prao under vecka 46 och eleverna i Östervåla har sin prao under veckorna 46-47. Du anmäler ditt företag som praoplats via länken nedan.

PRAO - anmälan

Har du frågor eller funderingar är du välkommen att kontakta våra studie- och yrkesvägledare:
Elin Wåhlén, Östervåla skola, 0292-719 16, elin.wahlen@edu.heby.se
Lina Hansen, Heby skola, 0224-361 56, lina.hansen@heby.se

Vi samarbetar med Företagarna i Heby när det gäller praoplatser.

Sidinformation

Senast uppdaterad:
24 oktober 2022
Sidan publicerad av:
Camilla Röjerås